Przejdź do treści

Dzień Liczby Pi

liczba pi

Ten szczególny dzień to nie tylko święto liczby Pi. Okazuje się bowiem, że jest to dzień poświęcony wszystkim matematykom. Wszystko za sprawą UNESCO, które dokładnie 25 listopada 2019 roku podjęło decyzję o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki. Tym samym pierwsze obchody tego święta przypadły na ubiegły rok, a dziś będziemy je świętować po raz drugi. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego akurat 14 marca?

To nie kwestia przypadku! W amerykańskim systemie zapisywania dat, 14 marca zapisywany jest jako 3.14! Wygląda znajomo? Oczywiście, że tak – w końcu liczba ta w matematyce oznacza przybliżenie słynnego Pi. Nic więc dziwnego, że w amerykańskich szkołach tego dnia obchodzi się święto, tzw. Pi Day.

Pierwsze obchody w historii

Święto to wywodzi się z Ameryki, ponieważ to właśnie w San Francisco odbyły się jego pierwsze obchody. Wszystko za sprawą Larry’ego Shawa, który po raz pierwszy zorganizował je w 1988 roku w tamtejszym muzeum nauki – Exploratorium.

Narodziny gwiazd matematyki

14 marca jest dniem, w którym narodził się wielki matematyk i fizyk – znany wszystkim Albert Einstein. Polacy również doczekali się tego dnia narodzin jednego z najwybitniejszych matematyków w naszym kraju – Wacława Sierpińskiego.

Inne święta poświęcone Liczbie Pi

Zanim Święto Liczby Pi przywędrowało z Ameryki do Europy, na naszym kontynencie obchodzono już tzw. Dzień Aproksymacji Pi, który przypada na 22 lipca. Dlaczego wybrano akurat tę datę? Wszystko ze względu na to, że liczba 22 podzielona przez 7 jest w przybliżeniu równa 3,14286.

pi unrolled 1 1

Koło o średnicy 1 ma obwód równy π.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi.

Liczba Pi – co to takiego?

Liczba Pi, zapisywana jako π, znana jest także pod innymi nazwami. Określa się ją mianem ludolfiny, w nawiązaniu do nazwiska Ludolpha van Ceulena, który przedstawił ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, oraz stałej Archimedesa – w hołdzie dla Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał jej własności i znaczenie w matematyce.

Pi określa stosunek obwodu koła (inaczej długości okręgu) względem długości jego średnicy. Liczba ta jest stała niezależnie od wymiarów koła, ponieważ każde dwa koła są do siebie podobne.

Nierozwiązywalne zagadnienie Liczby Pi

Czyli tzw. kwadratura koła, która polega na wykreśleniu kwadratu o tej samej powierzchni co koło, co w rzeczywistości jest niemożliwe do wykonania. Po raz pierwszy temat ten podjął w 1897 roku amerykański lekarz Edward J. Goodwin. Niestety jednak, według jego obliczeń, liczba Pi miałaby wynosić 3,2.

Hesabu © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Ziółkowski.

ul. Starodomaszowska 40/11, 25-315 Kielce