Przejdź do treści

Leonhard Euler – wybitny matematyk i fizyk

euler

Leonhard Euler nie bez przyczyny uważany jest za jednego z najwybitniejszych matematyków wszech czasów. Ten wielki szwajcarski naukowiec urodził się 15 kwietnia 1707 roku w rodzinie pastora Paula Eulera. Ze względu na powiązania jego ojca z rodziną Bernoullich, której członkowie znani są z wybitnych osiągnięć matematycznych, talent młodego Leonharda został szybko odkryty i był odpowiednio rozwijany. Leonhard Euler mieszkał i tworzył przede wszystkim w Rosji i Niemczech. Zmarł w wieku 77 lat w Petersburgu, pozostawiając po sobie niezwykły dorobek w dziedzinie matematyki i fizyki.

Matematycy na próżno starali się odkryć jakiś porządek występowania liczb pierwszych i mamy powody by przypuszczać, że jest to tajemnica, którą ludzki umysł nigdy nie zgłębi.

Leonhard Euler

Geniusz matematyczny

Euler wniósł istotny wkład do niemalże wszystkich znanych ówcześnie dziedzin matematyki. Przede wszystkim wprowadził on liczbę Eulera – niewymierną stałą matematyczną oznaczaną symbolem e, która wynosi w przybliżeniu 2,71828 i jest podstawą logarytmu naturalnego. Liczba e jest jednym z elementów wzoru Eulera, uznawanego często za najpiękniejszy wzór matematyki, bowiem łączy on ze sobą pięć fundamentalnych stałych matematycznych: 01πe oraz i. Wspomniany wzór wygląda następująco:

wzor euler 1

Inne wybitne osiągnięcia Eulera dotyczące królowej nauk wiążą się ze stworzeniem i popularyzacją oznaczenia f(x) na określenie funkcji f od argumentu x, używanego powszechnie do dzisiaj, a także wprowadzeniem do notacji matematycznej liczby i jako oznaczenia pierwiastka z -1, które zostało rozpowszechnione przez Carla Friedricha Gaussa. Geniusz Eulera przejawiał się w tym, że potrafił on używać abstrakcyjnych metod analizy matematycznej do rozwiązywania rzeczywistych problemów świata, co sprawia, że należy uznać go za jednego z pionierów matematyki stosowanej.

Inne dziedziny nauki

Leonhard Euler zajmował się także zagadnieniami z dziedziny fizyki. Wniósł między innymi istotny wkład do optyki, polemizując z korpuskularną teorią światła Newtona, a także używał własnych narzędzi analitycznych do dokładnego określania orbit komet i innych ciał niebieskich. Prace Eulera przyczyniły się do zwiększenia precyzji tabel długości geograficznych.

Niesamowity dorobek naukowy tego szwajcarskiego matematyka i fizyka sprawia, że zapisał się on w historii ludzkości. Między innymi na jego cześć w 2002 roku została nazwana planetoida Euler, a jego podobizna przez lata widniała na szwajcarskim banknocie 10-frankowym.

banknot euler 2

Awers szwajcarskiego banknotu na cześć Eulera.

Hesabu © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Ziółkowski.

ul. Starodomaszowska 40/11, 25-315 Kielce